REAKTOR CO2 12/16MM KOLANO+UCHWYT V.ECON
Nowa wersja reaktora. W stosunku do wersji starej posiada następujące zalety:
- Zwiększona trwałość. Reaktor nie posiada króćca plastikowego, a metalowy. CO2 doprowadzane jest solidnym metalowym króćem, zamontowanym do korpusu bardzo solidnie za pomocą śrub.
- Modułowość. Każdy element jest rozbieralny i zawsze można go wymienić. Stara wersja posiadała elementy klejone, co w przypadku awarii, nieszczelności stanowiło kłopot.
- Ekologia. Nie posiada elementów klejonych, w związku z tym nie użyto kleju. Wszelkie uszczelnienia wykonane są za pomocą nici uszczelniajacych z atestem do instalacji wodnych lub za pomocą gumowych uszczelek (oringi).
- Prostota. W przypadku rozszczelnienia sami możecie wymienić uszczelkę lub uszczelnić połączenie gwintowane nicią lub taśmą.
- Dystrybucja CO2. Wlot CO2 z kamieniem rozbijającym CO2 znajduje się przy wlocie do reaktora, co wymusza lepszą i dłuższą cyrkulację CO2 w korpusie, zatem i jego lepsze rozpuszczanie.
- Dedykowalność. Wężyk JBL Proflora T3 CO2, specjalnie dedykowany do systemów nisko/wysokociśnieniowych CO2.
Wersja reaktora oparta na króćcu prostym, ze standardowym kamieniem napowietrzajacym. Wysokość reaktora 37 cm, szerokość 19 cm, głębokość 12 cm.
Reaktor CO2 zbudowany na bazie filtra narurowego. Zalety:
- 100 % rozpuszczenie CO2 doprowadzanego z butli CO2 przy odpowiednim dozowaniu CO2, długości węży doprowadzajcych wodę do akwarium
- nie zajmuje miejsca w akwarium, jak różnego rodzaju dyfuzory, dzwony, drabinki itp
- może pełnić również rolę filtra biologicznego z bakteriami nitryfikacyjnymi, gdy uzupełnimy go wkładem ceramicznym, kulkami
Najczęstsze pytania:
Czy reaktor pracuje cicho?
Nawet bardzo cicho, ja jedynie słyszę (jak przystawię ucho do reaktora) jedynie bąbelki co2 uwalniające się z kostki w reaktorze.
Czy jak zmienię filtr zewnętrzny na taki z inną średnicę węży, to reaktor nie będzie pasował ?
Wtedy odkręć króćce, kup odpowiednie króćce ( np. u mnie w sklepie), owiń je taśmą uszczelniającą P.T.F.E. (dostępna np. u mnie w sklepie) i wkręć do reaktora. To wszystko.
Jaka jest trwałość reaktora?
U mnie pracuje już ponad 7 lat ten sam, nawet go nie czyściłem.
Czy mogę czyścić reaktor wewnątrz?
Nie należy czyścić reaktora wewnątrz, gdyż nie ma takiej potrzeby.
Po uruchomieniu reaktora wylatują bąbelki z deszczowni?
To powietrze, z czasem reaktor sam się odpowietrzy i nic nie będzie wylatywać.
Pierwsze uruchomienie:
Reaktor współpracuje z filtrami zewnętrznymi, króciec reaktora ma średnicę = 12mm. Reaktor umieszczamy na drodze przewodu odprowadzającego oczyszczoną wodę z filtra zewnętrznego do akwarium zgodnie ze strzałeczkami przepływu wody na korpusie reaktora. Podczas pierwszego uruchomienia i doprowadzania CO2, obserwuj pracę reaktora i jego szczelność przez 2-3 godziny, tak aby się upewnić, iż wszystkie połączenia są szczelne. Montujemy reaktor tak, aby droga od reaktora do ujścia wody do akwarium była jak najdłuższa. Należy pamiętać, aby ewentualna deszczownia umieszczona w akwarium, skierowana była na dno akwarium, aby zminimalizować ruch lustra wody (ubytki CO2). Zaworek zwrotny chroni nas przed wypływem wody z reaktora i jednocześnie umożliwia doprowadzenie CO2 do reaktora.
Podsumowanie:
Jest to podstawowa wersja reaktora CO2, bez wbudowanej grzałki, możesz dodać do wnętrza reaktora ceramikę itp itd, co pozwoli na rozwój bakterii nitryfikacyjnych. Jeszcze raz uczulam, na obserwację pracy reaktora przez 2-3 godziny podczas pierwszego uruchomienia, aby upewnić się, iż wszystko zostało prawidłowo podłączone i jest szczelne.
Reaktor z króćcami typu "kolano" wymaga mocnego filtra zewnętrznego. Warto w razie czego zakupić dodatkowe proste króćce, gdyby okazało się, że króćce typu "kolano" zbyt mocno zredukowały przepływ.
Opcje:
- uchwyt montażowy, pozwalający przykręcić reaktor np do szafki 1 szt
Proszę o rozsądny zakup, gdyż reaktor używany, nie podlega zwrotowi.
Uwaga:
Reaktor przeznaczony do pracy w akwarium roślinnym, w środowisku wodnym o pH wody > 6,7. Jeśli chcesz mieć w akwarium wodę o pH poniżej 6,7 to nie kupuj reaktora.
Dlaczego?
Jak wiadomo optymalnym pH w akwarium roślinnym jest pH w przedziale 6,8-6,9 i przy wartościach twardości węglanowej KH=3-7, zapewniony jest optymalny poziom CO2 od 11 do 28 ppm. I w takich warunkach reaktor pracował u mnie 8 lat (zmiana akwarium na mniejsze). Woda poniżej ph 6,7 to kwas (tak naprawdę poniżej 7), im mniejsze pH tym mocniejszy kwas. Elementy reaktora, czyli gwint wewnętrzny filtra narurowego, króciec co2 zbudowane są z mosiądzu i nie są przeznaczone do pracy w tak kwaśnym środowisku, kwas zaczyna po prostu uszkadzać mosiądz. Ponadto same kamienie napowietrzające są w różny sposób wykonywane i często wrażliwe na kwasy. Użytkowanie w wodzie o pH < 6,7, to użytkowanie reaktora CO2 na własne ryzyko i stanowczo odradzam.
|